Počet výsledků: 25

Otevřít filtraci

Plicní edém je nahromadění tekutiny v plicní tkáni a/nebo v plicních sklípcích, což může mít různé příčiny. Zejména v případě, že tekutina prostupuje až do plicních sklípků, je postižený člověk ohrožen nedostatkem kyslíku a hromaděním oxidu uhličitého v krvi. Důsledkem plicního edému je zhoršená výměna plynů (tzn. kyslíku a oxidu uhličitého) a může dojít i k respiračnímu selhání, v nejtěžších případech i k srdeční zástavě. Plicní edém může vzniknout při levostranném srdečním selhání nebo i z mnoha jiných příčin (akutní poškození ledvin, šok atd.). Plicní edém může představovat život ohrožující stav, který často vyžaduje intenzivní lékařskou péči. Viz také plíce, edém.

Edém je odborný název pro otok. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz edém.

Intersticiální edém je typ plicního edému, který vzniká, když se tekutina nahromadí mezi buňkami tvořícími plicní tkáň, ale ještě nepřechází do plicních sklípků. Důsledkem intersticiálního edému je zvětšení vzdálenosti mezi krví a vzduchem, což komplikuje výměnu kyslíku a oxidu uhličitého (viz dýchání). Viz také edém, plicní edém, alveolární edém.

Alveolární edém je typ plicního edému, který vzniká, když nahromaděná tekutina pronikne až do plicních sklípků. Důsledkem je zmenšení plochy pro výměnu kyslíku a oxidu uhličitého (viz dýchání). V takovém případě je postižený člověk ohrožen nedostatkem kyslíku a hromaděním oxidu uhličitého v krvi. Viz také edém, plicní edém, intersticiální edém.

Plicní fibróza je patologický stav, který se vyznačuje postupným přibýváním jizevnaté tkáně v plicích. Mezi nejčastější příznaky se řadí dušnost, suchý kašel, únava, hubnutí a paličkovité prsty. Viz také plíce, idiopatická plicní fibróza.

Plicní kmen je jiný název pro plicnici.

Plicní chlopeň (lat. valva trunci pulmonalis) je jedna ze čtyř srdečních chlopní. Nachází se mezi pravou komorou a plicnicí. Obrázek: Čtyři srdeční chlopně – pohled shora. Znázorněny jsou (v závorkách jsou kurzívou uvedeny latinské názvy): mitrální chlopeň (valva mitralis) neboli dvojcípá chlopeň (valvula bicuspidalis), plicní chlopeň (valva trunci pulmonalis), aortální chlopeň (valva aortae) a trojcípá chlopeň (valvula tricuspidalis). (Zdroj: By OpenStax College - Anatomy & Physiology, Connexions Web site. http://cnx.org/content/col11496/1.6/, Jun 19, 2013., CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30148207) Viz také srdeční chlopně.

Plicní embolie je stav, kdy do některé z tepen v plicích je krví zanesen embolus. Nejčastěji to bývá krevní sraženina (trombus), ale mohou to být i některé jiné útvary (bublinka plynu, kousek cizího materiálu apod.). Plicní embolie může člověka ohrozit na životě, není-li rychle zahájena léčba. Viz také plíce, embolie.

Plicní rehabilitace je typ rehabilitace, který zahrnuje cvičení, edukaci a dechové techniky pro pacienty s některými onemocněními dýchacího systému (např. CHOPN, astma, plicní hypertenze, cystická fibróza, idiopatická plicní fibróza apod.). Viz také plíce, rehabilitace.

Chronická obstrukční plicní nemoc neboli CHOPN je závažné onemocnění plic, při kterém jsou dýchací cesty částečně zablokované a postižený člověk má potíže s dýcháním. Viz také chronický, obstrukce, plíce.

Zobrazeno 1 až 10 z 25

Počet výsledků